Štandard plemena Parson Russell Terrier

Parson Russell Terrier

O plemene

 

Štandard

Zem pôvodu:: Veľká Británia
Klasifikácia FCI:: Skupina 3 - teriéri, sekcia 1 - vysokonohí, stredne veľkí teriéri s pracovnou skúškou.
Celkový vzhľad:: Vynaliezavý, aktívny a energický pes, stavaný pre rýchlosť a vytrvalosť. Celkovo vyvážený vzhľad. Čestné jazvy sú prípustné.
Dátum zverejnenia pôvodného platného štandardu:: 29. 10. 2003
Dôležité proporcie:: Správne vyvážený pes. Celková dĺžka tela je mierne väčšia ako výška od kohútika k zemi. Dĺžka od nosu k stopu je mierne kratšia ako dĺžka od stopu k tylu.
Využitie:: Robustný, vytrvalý pracovný teriér so zvláštnou schopnosťou pracovať pod zemou.
Povaha:: V podstate pracovný teriér so schopnosťou a uspôsobením pre prácu pod zemou a pre beh so stavačmi. Odvážny a priateľský.
Hlava:: Lebka plochá, primerane široká, k očiam sa postupne zužuje. Nos čierny. Krk súmerný, svalnatý, správne dlhý, postupne sa rozširuje do ramien.
Čeluste a zuby:: Čeluste silné, osvalené. Zuby s dokonalým pravidelným a úplným nožnicovým skusom, to znamená, že horné zuby tesne prekrývajú spodné zuby a sú lolmo vsadené do čeluste.
Oči:: Mandlového tvaru, dosť hlboko vsadené, tmavé, s ostražitým výrazom.
Uši:: Malé, v tvare písmena V, padajúce dopredu, nesené tesne pri hlave. Ohyb ucha nemá byť vyššie, ako je vrchol lebky. Koža strednej hrúbky.
Trup:: Správne vyvážený pes. Celková dĺžka tela je mierne väčšia oko výška od kohútika k zemi. Chrbát silný a rovný. Bedrá mierne klenuté. Hrudník primerane hlboký, neklesá pod lakte, priemerne veľké ruky by ho mali za ramenami obopnúť.
Chvost:: Kupírovaný: vhodná dĺžka, ktorá tvorí vyvátený pomer k telu a umožňuje dopbré uchopenie rukou. Silný, rovný, vysoko nasadený, veselo nesený. Nekupírovaný: stredná dĺžka, čo najrovnejší, tvorí vyvážený pomer k telu, silný pri koreni chvosta, zužujúci sa ku koncu. Vysoko nasadený, veselo nesený.
Hrudné končatiny:: Silné, musia byť rovné, kĺby nevtočené ani vytočené. Ramená dlhé a šikmé, riadne uložené, v kohútiku s jasným obrysom. Lakte priliehajú k telu, z boku pracujú voľne.
Panvové končatiny:: Silné, svalnaté, s dobrým uhlením kolenných kĺbov. Kolená správne zauhlené.
Labky:: Kompaktné s pevnými vankúšikmi, nevtočené ani nevytočené.
Chôdza a pohyb: Volný, živý, správne koordinovaný, s priamym posunom hrudných a panvových končatín.
Koža:: Musí byť silná a voľná.
Srsť:: Prirodzene hrubá, zatvorená a hustá, ani drsná, ani jemná. Brucho aj spodné strany osrstené.
Farba:: Celkom biela alebo s trieslovými, citrónovými či čiernymi znakmi, prednostne vymedzené na hlavu alebo koreň chvosta.
Veľkosť:: Psy - ideálna kohútiková výška 36 cm, sučky -33cm. Dva centimetre pod alebo nad priemer sú akceptovateľné.

ZDROJ: Prevzaté zo stránky www.terriers.sk